Fotowoltaika jakie zmiany od 2022? Co musisz wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku?

Źródła energii odnawialnej z promieni słonecznych na dobre zagościła w naszym kraju, przynosząc wiele korzyści zarówno dla konsumentów jak i dla środowiska. Jednakże Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza duże zmiany dotyczące instalacji systemów fotowoltaicznych, sprawdź jak zmieni się system opustów. Czy od 2022 roku fotowoltaika będzie się opłacać? Na to i wiele innych pytań, odpowiadamy już poniżej.

Spis treści:

  1. Jak dotychczas wygląda instalacja fotowoltaiki?
  2. Zmiany od 2022 – co to oznacza dla nowych właścicieli fotowoltaiki?
  3. Czy zmiany dotkną dotychczasowych posiadaczy fotowoltaiki?
  4. Nowe zmiany a opłacalność montażu fotowoltaiki?
  5. Alternatywy dla standardowych instalacji fotowoltaicznych

Jak dotychczas wygląda instalacja fotowoltaiki?

Obecnie wyprodukowany w nadmiarze prąd, przekazywany jest do zakładu sieci energetycznej i działa on na zasadzie magazynu. Podczas gdy nie produkujemy prądu np. w nocy, czy też mało słoneczne dni, możemy odebrać do 80% przekazanej wcześniej energii w innych godzinach.

Zmiany od 2022 – co to oznacza dla nowych właścicieli fotowoltaiki?

Niestety planowane zmiany nie będą już tak korzystne dla prosumentów. Za wyprodukowaną nadwyżkę trzeba będzie zapłacić dostawcy energii. Ponadto jeżeli wyprodukowana energia w ciągu dnia nie wystarczy na zaspokojenie potrzeb domowych urządzeń. To odkupienie od zakładu sieci prądu będzie 160% droższe niż sprzedana. Oznacza to że właściciele fotowoltaiki od 2022 roku, aby uniknąć nabycia dużej ilość drogie energii będą musieli korzystać z możliwości instalacji w ciągu dnia.

Czy zmiany dotkną dotychczasowych posiadaczy fotowoltaiki?

Nie, wprowadzane przez ministerstwo zmiany dotyczą tylko nowych właścicieli systemów fotowoltaicznych. Na starych zasadach będą rozliczani również wszyscy którzy (biorąc pod uwagę dzisiejsze realia) do 31 listopada 2021 roku zamontują instalację i wyślą poprawne zgłoszenie do dostawcy prądu. Wszyscy którzy zdążą zamontować fotowoltaikę w swoim domu, będą mogli korzystać z systemów opustów do 31 grudnia 2035r.

Nowe zmiany a opłacalność?

W ciągu dalszym posiadacze instalacji paneli słonecznych będą płacili niższe rachunki za prąd, jednakże nie będzie to aż tak korzystne jak do tej pory. Należy jednakże wziąć pod uwagę inne możliwości…

Alternatywy dla standardowych instalacji fotowoltaicznych

Istnieje możliwość całkowitego ominięcia zakładu sieci energetycznej. Brzmi niewiarygodnie? Nic prostszego, producenci inwerterów od lat dostarczają na rynek falowniki typu Off-Grid. Tego typu urządzenie nie potrzebują podpięcia do głównego licznika elektrycznego, ponieważ nadprodukcję prądu przechowują w podpiętych akumulatorach. Dzięki temu nawet w trakcie gdy panele nie mają warunków do produkcji prądu, zgromadzona energia w akumulatorach zasili nasze urządzenia domowe.

Na rynku dostępne są gotowe zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu, kwestia tylko wyboru odpowiedniej mocy i pojemności akumulatorów. W tym sklepie mamy do wyboru szeroką gamę zestawów o różnej mocy. Dzięki temu każdy wybierze coś odpowiedniego dla swojego domu. Jeżeli nie wiesz jaki zestaw będzie najlepszy do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami, podpowiemy i wyliczymy zapotrzebowanie prądowe za Ciebie.